Adam Małysz urodzony 3 grudnia 1977 roku w Wiśle. Polski sportowiec poznany przez Polaków przez swoją pierwszą dyscyplinę skoki narciarskie. Prywatnie mąż Izabeli Małysz (Polok). Adam Małysz jest również ojcem Karoliny Małysz. Choć znany głównie z uprawiania skoków narciarskich Małysz w przeszłości był również kierowcą rajdowym. Obecnie pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.

 

Adam Małysz na zostanie skoczkiem narciarskim był niejako skazany już od dziecka. Dziadek Mistrza, Jan Szturc był również skoczkiem narciarskim, a później trenerem reprezentacji. Małysz zaczął treningi na skoczni już w wieku 6 lat. Warto zaznaczyć, że Adam Małysz na początku kariery nie tylko trenował na skoczni, ale również na trasach biegowych. Pierwsze kroki nasz niesamowity reprezentant stawiał w kombinacji norweskiej. Co ciekawe jako kombinator występował na mistrzostwach Polski juniorów w konkursach indywidualnych i w parach (m.in. z Łukaszem Kruczkiem - byłym trenerem reprezentacji Polski). Polski zawodnik łączył skoki narciarskie z kombinacja norweską, jednak pierwszy większy sukces w skokach narciarskich - wicemistrzostwo kraju w 1994 r. w konkursie na Wielkiej Krokwi, sprawiło, że skupił się tylko na skokach narciarskich.

W roku 1995 Adam Małysz debiutuje w Pucharze Świata, debiut jest bardzo udany, bowiem udaje mu się wywalczyć 17 miejsce podczas zawodów w Innsbrucku. Rok później reprezentant Polski osiąga już bardzo dobre wyniki, udaje mu się pierwszy raz w karierze wywalczyć podium konkursu PŚ - 18 luty 1996r. konkurs w Iron Mountain. Niespełna miesiąc później Adam Małysz wygrywa zawody PŚ odnosząc premierowe zwycięstwo na skoczni w Oslo. Kto by wtedy pomyślał, że takich zwycięstw odniesie jeszcze 38.

Momentem przełomowym w karierze zawodnika jest sezon 2000/2001 Adam już podczas pierwszych kwalifikacji w sezonie pokazuje formę, wygrywając je. Niestety zostaje również zdyskwalifikowany z powodu zbyt długich nart. Sezon jakże dziwny, ponieważ konkursy były odwoływane z powodu braku śniegu. Do rywalizacji udało się wrócić dopiero na Turniej Czterech Skoczni. Adam Małysz podczas T4S skacze równo, w niemieckiej części Turnieju zajmuje odpowiednio czwarte i trzecie miejsce. W Austrii nie ma już sobie równych, wygrywa oba konkursy i zarazem cały Turniej Czterech Skoczni! Dokonuje tego jako pierwszy Polak w historii. To nie koniec sukcesu polskiego zawodnika w tym sezonie. W kraju po zwycięstwie Polaka wybucha istne szaleństwo, nastaje moment “małyszomani”. Kibice co tydzień zasiadają by oglądać skoki swojego rodaka. Adam wygrywa konkurs za konkursem. Polak zdobywa po drodze tytuł Mistrza i wiceMistrza Świata podczas MŚ w Lahti. Cały sezon pada łupem naszego skoczka. Adam Małysz zdobył pierwszą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Adam Małysz kapitalną formę utrzymuje w kolejnych sezonach udowadniając, że jest najlepszy na świecie. Polak jako jedyny w historii sięga po trzy kryształowe kule z rzędu! W sumie Adam Małysz zdobył ich cztery, oprócz dominacji w sezonach 2001-2003, Klasyfikację Generalną PŚ wygrywa również w sezonie 2006/07. W 2002 roku Małysz zdobywa srebro oraz brąz podczas Igrzysk Olimpijskich. W 2003 roku został podwójnym Mistrzem Świata w skokach narciarskich. Ten tytuł udaje mu się również zdobyć w roku 2007, w sumie Małysz MŚ zdobywał czterokrotnie! Letnie Grand Prix polski skoczek wygrywa trzy razy. Tytuł Najlepszego Sportowca roku(Polska) Adam Małysz otrzymał czterokrotnie, a w 2011 roku przyznany zostaje mu tytuł “Superczempion”.

Ciężko opisać wszystkie sukcesy Adama Małysza, dla Polaków w okresie Małyszomani każdy triumf zarówno ten większy jak i mniejszy był niesamowicie ważny dla kibiców z Polski którzy zaczęli interesować się skokami w niesamowitych ilościach. Transmisje z konkursów PŚ śledziło kilkanaście mln Polaków, na każdej skoczni na świecie pojawiały się polskie flagi. Na konkurs w Zakopanem w 2002 roku przyjechało blisko 100 tyś kibiców, to było istne szaleństwo, ale i pokaż jak ważną postacią jest Adam Małysz. Profesjonalną karierę skoczka narciarskiego zakończył w 2011 roku i jak sam przyznał jedyne czego mu zabrakło to złotego medalu Igrzysk Olimpijskich. Trzeba jednak przyznać, że możliwość oglądania skoków pana Adama było cenniejsze od złota.

 

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skoków online skijumping


Dodano: Niedziela, 23 stycznia 2022 r.