apoloniusz tajner trenerApoloniusz Tajner to polski trener, działacz sportowy, kombinator norweski, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. W swojej karierze sportowej zaczynał od kombinacji norweskich, czyli od skoków i biegów narciarskich. Zdobywał w tej dziedzinie nagrody, kilka razy dostawał tytuł Mistrza Polski juniorów. Jego najlepszy wynik w skokach wynosi 109 m. Jednak po latach zajął się kolejnym etapem kariery sportowej, czyli trenowaniem przyszłych mistrzów. Z reprezentacją pojechał m.in. do Calgary na igrzyska olimpijskie.

Tajner w pewnym momencie przerwał swą karierę trenerską, aby zająć się biznesem rodzinnym. Jednak cały czas był czynny w Polskim Związku Narciarskim, gdzie od 1994 przez 5 lat był wiceprezesem ds. sportowych. Na przełomie lat 1999/2000 Tajner wrócił jako trener. To pod jego skrzydłami zaczęła świecić gwiazda Adama Małysza. Do zwycięstwa poprowadził także reprezentację Polski, która pierwszy raz w historii zdobyła medal w Pucharze Świata.


W 2002 roku Tajner został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Niestety późniejsze osiągnięcia skoczków i reprezentacji nie były satysfakcjonujące, dodając do tego osobiste pobudki, Tajner podał się do dymisji dnia 14 marca 2004 roku. W późniejszych latach próbował swoich sił w polityce, jednak bez skutku. Cały czas jednak pracując dla Polskiego Związku Narciarskiego, na początku 2006 roku został wybrany na prezesa tejże organizacji. Uhonorowany m.in. Kamieniem Milowym Forbesa, a także gwiazdą w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.


Autor: SJ Team

Foto: wikipedia.pl

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menedżer skoków


Dodano: Czwartek, 08 marca 2018 r.