Deluxe Ski Jump 4 - DSJ - gra ma?yszDeluxe Ski Jump 4, czyli DSJ 4 to jedna z czterech części popularnego symulatora o tematyce skoków narciarskich. Gra swoje początki zawdzięcza fińskiemu programiście Jusi Koskela, który w 1999 roku stworzył pierwszą wersję DSJ. Czwarta część to prawdziwa bomba ze strony wydawcy gry, którym jest Mediamond. DSJ 4 przebił wszystkie poprzednie wersje i stał się jedną z najbardziej popularnych gier o skokach narciarskich, ponieważ rozgrywka jest bardzo realistyczna i pozwala nam rywalizować z graczami na całym świecie, na realistycznych skoczniach m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii czy Polsce.


Pełna wersja Deluxe Ski Jump 4 pojawiła się 31 grudnia 2011 roku i od tamtego czasu cały czas zrzesza duże ilości fanów skoków narciarskich. W DSJ 4 możemy grać offline, jak i online. W DSJ 4 sterujemy zawodnikiem za pomocą myszy. Wciśnięcie jednego lub obu przycisków służy wybiciu z progu i lądowaniu, natomiast ruchy myszką powodują zmianę ułożenia skoczka w locie. Gra od 1999 roku przechodzi wszelkie próby udoskonalenia, a czwarta część wydaje się być bliska perfekcji. W tej wersji mamy do czynienia z lepszą fizyką lotu czy grafiką na naprawdę wysokim poziomie. Mimo, że gra jest bardzo rozbudowana, a skoki możemy oddawać na blisko 20 realnych skoczniach nie zajmuje dużo miejsca na naszym komputerze.


Gra wymaga oczywiście pobrania, nie jest dostępna w wersji przeglądarkowej jak choćby Ski Jumps oraz Ski Jump Simulator. Musimy również zaznaczyć, że za darmo dostępna jest tylko wersja Beta, która ma bardzo ograniczone pole manewru w porównaniu z pełną wersją, za którą musimy zapłacić. Producenci gry pomyśleli o graczach i w pełnej wersji stworzyli automatyczne zapisywanie 100 najlepszych skoków na danej skoczni. Teraz już nie musimy dodatkowo “zaśmiecać” swojego komputera, a powtórki możemy obejrzeć kiedy tylko mamy ochotę.

Deluxe Ski Jump 4 - DSJ 4 - gra małysz

Rok 1999 to absolutny debiut gry, ale bardzo szybko pojawia się druga część, bo już w 2001 roku. W Polsce właśnie te dwie pierwsze części były bardzo grywalne i niesamowicie popularne. Było to oczywiście związane z wielkimi sukcesami Adama Małysza w tamtym czasie. Często słyszymy jak osoby cieszące się grą w tamtym okresie mówią “Grałem w Małysza”. Niewątpliwie sukcesy naszego mistrza sprawiły, że każdy chciał spróbować swoich sił na skoczni. W roku 2004 pojawiła się trzecia odsłona Deluxe Ski Jump 3, która swoje poprawki skupia szczególnie na grafice. W tej części po raz pierwszy pojawił się tryb online. W żadnej z tych trzech części skocznie nie miały pokrycia z ich rzeczywistymi rozmiarami. Można rzec, że DSJ 4 jest młodszym rodzeństwem DSJ 1, DSJ 2 oraz DSJ 3.

Obecnie są tworzone różnego rodzaju konkursy dla fanów serii gier DSJ, w których są do wygrania atrakcyjne nagrody. Zwycięzca jednego z konkursów DSJ miał możliwość zmierzenia się z samym Adamem Małyszem na żywo podczas jednego z konkursów w Zakopanem. Wiemy jak skoki z każdym rokiem idą do przodu i dążą do oddawania jak najdłuższych skoków, twórcy Deluxe Ski Jump 4 postanowili przyspieszyć ten rozwój i na niektórych skoczniach możemy oddawać nawet 300 metrowe skoki, jednak wymaga to wielu treningów i dużej ilości godzin spędzonych przed monitorem. Bez wątpienia DSJ jest jedną z najlepszych gier jak nie najlepszą w dziedzinie skoków narciarskich i Pan Jusi Koskela zasługuje na szczere gratulacje.

Na koniec ważna informacja dla wszystkich fanów kultowej „gry w małysza”. Gra przegladarkowa Ski Jumps pragnie powtórzyć sukces Deluxe Ski Jump i pracuję nad własnym projektem interaktywnych skoków. Cały zespół SJ stara się odtworzyć zalety DSJ, aby gracze mogli oddawać skoki samodzielnie. Chcemy skupić się na mechanice skoku oraz lotu, zachowując przy tym odpowiednią grafikę, ponieważ to te mechanizmy kuleją w innych grach tego typu. Trzymajcie kciuki za postępy w pracach i oczekujcie premiery w zbliżającym się sezonie. Koniecznie śledzcie nowości na fanpejdżu Ski Jumps.


Autor: Karol Ostaszewski


Foto: Deluxe Ski Jump 2.1, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Niedziela, 31 maja 2020 r.