Kamil Stoch skoczekKamil Stoch urodził się 25 maja 1987 w Zakopanem, jest zawodnikem klubu KS Eve-nement Zakopane, reprezentantem Polski i czterokrotnym olimpijczykiem. Ma dwie siostry - Annę oraz Natalię. Jest absolwentem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w październiku 2012 został magistrem wychowania fizycznego. 7 sierpnia 2010 w kościele zawarł związek małżeński z Ewą Bilan.

Na nartach zaczął jeździć w wieku trzech lat, a pierwsze skoki na skoczniach budowanych wspólnie z kolegami oddał w wieku lat czterech. Początkowo trenował kombinację norweską. Jako uczeń szkoły podstawowej w sezonie 1995/1996 zadebiutował w lidze szkolnej i wygrał siedem konkursów w kategorii „1986 i młodsi”. Zwyciężał wiele konkursów ligi szkolnej. Kilka lat później zaliczył występy z licznymi sukcesami w mistzostwach Polski, i mistrzostwach Polski juniorów.

Kamil zwyciężył w trzydziestu jeden indywidualnych konkursach Pucharu Świata, a na podium stawał w nich w sumie pięćdziesiąt siedem razy. Zadebiutował w sezonie 2003/2004. 5 lutego 2004 zdobył swój pierwszy (srebrny) medal na zawodach rangi mistrzowskiej, na Mistrzostwach Świata Juniorów 2004 w konkursie drużynowym w norweskim Strynie. 26 grudnia  w szwajcarskim St. Moritz stanął na swoim pierwszym w karierze podium w Pucharze Kontynentalnym – zajął 3. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 11 lutego 2005 w Pragelato po zajęciu 7. miejsca.

Przełomowy dla niego był sezon 2010/2011 – zwyciężył wówczas w trzech konkursach: w Zakopanem, w Klingenthal i w Planicy. Zajął miejsce w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej, której nie opuścił przez dalsze cztery sezony. Największym osiągnięciem Stocha w Pucharze Świata jest dwukrotne zdobycie Kryształowej Kuli w sezonie 2013/2014 oraz 2017/2018. 

Kamil Stoch osiem razy zdobył indywidualny tytuł mistrza Polski seniorów w skokach narciarskich (sześć zimą i dwa latem). Jedenastokrotnie zdobywał srebro (sześć zimą) i ośmiokrotnie brąz (cztery zimą i cztery latem). W ramach drużynowych konkursów zdobył tytuł mistrzowski latem 2010 i zimą 2012 jako zawodnik AZS Zakopane.

Brał udział w siedmiu mistrzostwach świata – zadebiutował w Oberstdorfie, potem występował kolejno w Sapporo, w Libercu, w Oslo, w Val di Fiemme, Falun i w Lahti. W 2013 został mistrzem świata na dużej skoczni w Val di Fiemme. W tym samym mieście oraz w Falun zdobył brązowe medale w rywalizacji zespołowej. W 2017 został drużynowym mistrzem świata. 

To nasz trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski! W konkursie indywidualnym w Soczi na normalnej skoczni zdobył tytuł mistrza olimpijskiego. Osiągnięcie to powtórzył w konkursie indywidualnym na dużej skoczni. W zawodach drużynowych był czwarty. W Pjongczangu na skoczni normalnej zajął 4. miejsce. 17 lutego 2018 roku Stoch obronił tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni, zdobywając swój trzeci złoty medal igrzysk olimpijskich. Został jednocześnie pierwszym od czasów Mattiego Nykänena skoczkiem, któremu udało się obronić tytuł. Dwa dni później wraz z Maciejem Kotem, Dawidem Kubackim i Stefanem Hulą zdobył brązowy medal w konkursie drużynowym.

Na przełomie 2017 i 2018 roku wystartował w Turnieju Czterech Skoczni i wygrywając wszystkie 4 konkursy został drugim (po Svenie Hannawaldzie) zawodnikiem w historii skoków narciarskich któremu to się udało. Zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni oraz turniejów: Raw Air 2018, Willingen Five 2018 i Planica 7 2018. W Letnim Grand Prix dwukrotnie sklasyfikowany na drugim miejscu (w 2010 i 2011) oraz raz na trzecim (2016). Triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010. Zdobywca dwudziestu siedmiu medali na zimowych i letnich mistrzostwach Polski, w tym dziesięciu złotych. Aktualny rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego (251,5 m uzyskane w Planicy w 2017. 

Po swoich udanych występach Kamil Stoch został wybrany na najlepszego sportowca w Plebiscycie Przeglądu Sportowego w 2014 i 2017 roku. Po zdobyciu dwóch złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, Kamil Stoch otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2014 roku Poczta Polska wypuściła na rynek znaczek, na którym widniała podobizna Kamila. Kamil Stoch na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi występował w kasku, na którym widniała biało-czerwona szachownica. Dzięki dwóm złotym medalom, zarząd Aeroklubu Polskiego przyznał Kamilowi honorowy tytuł Ambasadora Lotnictwa Polskiego. W tym samym roku uchoronowany również jako Kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu Holmenkollen.

Kamil to nie tylko sportowiec, ale też człowiek. Stoch jest też bardzo religijny. "Ja się żegnam zawsze przed wyjściem na belkę. Od małego. I to nie wynika ze strachu, tylko jest znakiem wiary. Każdy skok oddaję Panu Bogu. Nie wstydzę się tego", wyznał kiedyś jednemu z dziennikarzy. Gdy wreszcie bierze urlop, lubi podróżować, nawet do odległych zakątków globu. Kamil Stoch jest fanem angielskiego klubu piłkarskiego FC Liverpool i lubi jeździć samochodami. W grudniu 2013 został honorowym ambasadorem Fundacji „Sportowcy Dzieciom”. Od listopada 2014 jest ambasadorem charytatywnego projektu Szlachetnej Paczki. Wziął udział w licznych kampaniach reklamowych, został ambasadorem marki zegarków, oraz utworzyno fanklub Kamila Stocha. Nikt nie przeoczył też profilu na Facebooku i oficjalnego fanpage naszego skoczka. 

Historia jego miłości, czyli małżeństwa Ewy i Kamila mogłaby posłużyć za kawę scenariusza romansu. Choć uczyli się  w tej samej szkole, nigdy się nie spotkali. Poznali się dopiero w 2006 roku podczas zawodów w  Planicy. Ewa, z zawodu fotograf, robiła  zdjęcia skoczkom. Od razu wpadła Kamilowi w oko - zaprosił ją na spacer i... zaiskrzyło. O rękę poprosił ją po trzech latach znajomości. Padł na kolana na środku rynku w Kranjskiej Gorze, jak później stwierdził, pobrudził tylko spodnie, ale było warto!

W 2017 roku powstał polski serial dokumentalny Kamil Stoch. Moja historia składający się z pięciu 22 min. odcinków odc. 1 Powrót do korzenii, odc. 2 Praca u podstaw, odc. 3 Skoki narciarskie wczoraj i dziś, odc. 4 Kamil Stoch prywatnie, odc. 5 Z Wisły do Pjongczangu.

Autor: Xenka

wikipedia.pl, Autor: Rolnik6771, photo edited

Ski Jumps - menadżer skoków online skijumping


Dodano: Czwartek, 08 listopada 2018 r.