Skoki narciarskie Terminarz – Puchar Swiata w skokachTerminarz Pucharu Świata w skokach narciarskich to rozkład zawodów PŚ w danym sezonie. Terminarz skoków narciarskich jest ustalany kilka miesięcy przed rozpoczęciem Letniego Grand Prix, najczęściej na przełomie kwietnia i maja. W terminarzu znajdują się od wielu lat te same państwa i skocznie. Czasem jesteśmy świadkami pojawienia się nowych miejscowości w terminarzu zawodów Pucharu Świata, ale zdarza się to naprawdę rzadko bądź w sezonach poprzedzających wielkie imprezy takie jak Mistrzostwa Świata, czy Igrzyska Olimpijskie.


Władze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS SKI) z odpowiednim wyprzedzeniem ustalają terminarz startów, aby był zachowany porządek, a zawodnicy, organizatorzy oraz stacje telewizyjne mogli się dobrze przygotować. W kalendarzu mają miejsce tradycyjne starty, których termin nie zmienia się od wielu, wielu lat. Turniej Czterech Skoczni (TCS) jest tradycyjnie rozgrywany na przełomie starego oraz nowego roku. Natomiast zakończenie sezonu zimowego to konkursy lotów narciarskich na słynnej skoczni w słoweńskiej Planicy.

Rozpoczęcie sezonu zimowego bywa na różnych skoczniach, odbywało się już w Finlandii, Niemczech czy nawet w Polsce. Sezon zimowy trwa zazwyczaj od końcówki listopada do połowy marca, a poprzedza go sezon letni, który odbywa się od lipca do października. Zawody odbywają się głównie w krajach nordyckich oraz Europy Środkowej. Pojawiają się również konkursy w Rosji, Japonii czy Kazachstanie. Zazwyczaj sezon przed ważną imprezą w terminarzu skoków narciarskich pojawiają się nowe skocznie, a zawody tam mają na celu przetestowanie skoczni narciarskiej oraz całej otoczki związanej z zawodami.

W terminarzu zawodów PŚ przeważają konkursy indywidualne, których mamy aż około 30 w sezonie. Konkursów drużynowych jest zdecydowanie mniej, bo tylko ok. 6-8 na sezon. Konkursy mieszane pojawiają się tylko na imprezach mistrzowskich, które również odbywają się w określonych latach. Igrzyska Olimpijskie odbywają się co 4 lata, Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich co dwa, naprzemiennie raz MŚ, raz MŚwL. Rozkład startów przewiduje starty na skoczniach normalnych, dużych jak i “mamucich”- tych do lotów Narciarskich. Większość konkursów odbywa się na skoczniach dużych, zawody na skoczni normalnej to rzadkość, natomiast na “mamutach” spotykamy się 5-7 razy w sezonie.

Jak już wspomniałem w terminarzu są różne turnieje, które odbywają się jak zwykłe zawody, ale zwycięzca jest wyłaniany nie na podstawie zwycięstwa w jednym konkursie, a po zsumowaniu punktów zdobytych we wszystkich ocenianych seriach. Do takich turniejów trzeba zaliczyć z pewnością Turniej Czterech Skoczni, norweski Raw Air. Wraz z rozwojem skoków narciarskich, przybywa “mini” turniejów w kalendarzu PŚ. W przyszłości będziemy zapewne świadkami pojawiających się nowych turniejów na przeróżnych zasadach, jak najbardziej atrakcyjnych dla kibiców.


Autor: Karol Ostaszewski


Foto: Wikimedia Commons, Autor: Christian Bier, CC BY-SA 4.0, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Niedziela, 24 maja 2020 r.