Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła – te nazwiska znają w Polsce wszyscy, a kibice skoków narciarskich także za granicą. To najpopularniejsza indywidualna dyscyplina zimowa na świecie, nie tylko wśród kibiców, ale także bukmacherów sportowych. Oferta na zakłady bukmacherskie związane ze skokami narciarskimi jest zawsze zróżnicowana i bogata. Mówi się nawet, że to jedna z ulubionych dyscyplin sportowych bukmacherów, ze względu na jej nieprzewidywalność. Jakie są zasady tego sportu i dlaczego jest taki trudny do obstawiania?


Popularność skoków narciarskich, a typy

Konkursy skoków narciarskich oglądają setki, a nawet tysiące kibiców na skoczniach i miliony za pośrednictwem transmisji na żywo. Nie ma chyba obecnie popularniejszego indywidualnego sportu zimowego, szczególnie wśród polskich kibiców i miłośników obstawiania zakładów bukmacherskich. Skoki narciarskie to bardzo specyficzny sport. W przypadku oferty większości bukmacherów, dostępnej zarówno na ich stronach internetowych, jak i dedykowanych aplikacjach mobilnych, takich jak Mostbet app, w kontekście skoków narciarskich mamy dostępne następujące rodzaje konkursów:

• Rozgrywane co 4 lata zawody indywidualne i drużynowe na igrzyskach olimpijskich
• Rozgrywane co 2 lata zmagania drużynowe i indywidualne na mistrzostwach świata
• Rozgrywane co 2 lata mistrzostwa świata w lotach, drużynowe i indywidualne
• Rozgrywane na przestrzeni sezonu zawody Pucharu Świata – około 30 konkursów
• Rozgrywany na przełomie roku Turniej Czterech Skoczni, złożony z 4 zawodów
• Rozgrywane w lecie na igelicie zawody Letniego Grand Prix w skokach narciarskich
• Puchar Kontynentalny, czyli II liga Pucharu Świata skoków narciarskich
• Puchar FIS, czyli III liga Pucharu Świata skoków narciarskich
• Zimowa Uniwersjada – turniej skoków narciarskich dla zawodników-studentów

Nieprzewidywalność zawodów w skokach

Przed każdymi kwalifikacjami i głównym konkursem turnieju skoków narciarskich, odbywają się tak zwane sesje treningowe, w celu zapoznania się zawodników ze skocznią i panującymi na niej warunkami. Jest to też dobry moment dla kibiców i graczy obstawiających skoki do analizy formy zawodników. W konkursie głównym zawodów bierze udział średnio około 50-60 skoczków, a po pierwszej sesji skoków, w której odpadają najsłabsi, zostaje najlepsza trzydziestka. Inaczej wygląda to w przypadku Turnieju Czterech Skoczni, który rządzi się nieco innymi zasadami. Na wynik danego skoku składają się jego długość, styl lotu, lądowania i kierunek oraz siła wiatru. Za ten ostatni element dodaje się punkty w przypadku ciężkich warunków, a odejmuje w przypadku sprzyjających. A więc w skokach narciarskich bardzo dużo zależy od pogody. Jak wygląda system punktacji skoków?

Ski Jumpings


Zasady punktacji w skokach narciarskich

Punktacja zawodników w skokach narciarskich składa się z trzech elementów: 

1. Punkty za odległość – skoczek otrzymuje 60 punktów za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego, zwanego też kalkulacyjnym, natomiast 120 w przypadku skoczni mamucich. Za każdy metr więcej dodaje się punkty, z kolei za każdy metr mniej – odejmuje, w zależności od rozmiaru skoczni – na skoczniach K-90 po 2 punkty za metr, na skoczniach K-120 po 1.8 punktu za metr, a na skoczniach mamucich po 1.2 punku za metr. Długość skoku mierzy się od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka w chwili zetknięcia się całej narty z zeskokiem, z dokładnością do pół metra.
2. Noty za styl – przyznawane przez pięciu sędziów w skali od 0 do 20, nie bierze się pod uwagę dwóch skrajnych ocen, a pozostałe trzy środkowe są sumowane ze sobą
• Faza lotu – ocenia się płynne przejście do fazy lotu, stabilna i symetryczna pozycja w trakcie oraz zainicjowanie lądowania we właściwym momencie, można stracić 5 pkt
• Faza lądowania – w przypadku braku telemarku traci się 2 pkt, łącznie można także 5
• Faza odjazdu – całkowity upadek to utrata 7 punktów, dotknięcie jedna częścią ciała zeskoku to odjęcie 4-5 punktów, nieprawidłowa pozycja skutkuje zabraniem 0,5-3 pkt
3. Bonus punktowy – punkty dodatnie lub ujemne wynikające z wiatru lub zmiany platformy startowej. Suma tych wszystkich trzech składowych stanowi ocenę skoku.


Rodzaje zakładów na skoki narciarskie

W zakładach sportowych na skoki narciarskie gracze mogą obstawiać następujące:
Zwycięzca (TAK/NIE) – zakład na zwycięstwo lub przegraną danej drużyny lub skoczka
Podium (TAK/NIE) – zakład na zajęcie podium przez danego zawodnika lub drużynę
1-6, 1-10, 1-15 (TAK/NIE) – zakład na uplasowanie się w pierwszej szóstce, i tak dalej
Awans do II serii (TAK/NIE) – zakład na awans zawodnika lub drużyny do drugiej serii
H2H (Head to head) – zakład o wyższą pozycję w konkursie z dwóch zawodników/drużyn.
 

 

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skoków online skijumping


SPRAWDŹ TAKŻE NASZĄ DRUGĄ GRĘ W KLIMACIE SKOKÓW NARCIARSKICH - SKI JUMP SIMULATOR - ZOBACZ TRAILER PONIŻEJ:
Dodano: Czwartek, 14 września 2023 r.