Zawody w skokach narciarskich podczas ZIO 2022 w Zhangjiakou odbyły się w okresie od 5 do 14 lutego 2022 r. w Centrum Skoków Narciarskich Guiyang Shu. Rozegrano pięć kompletów medali (1 dla kobiet, 3 dla mężczyzn i 1 w dyscyplinie mieszanej). W lipcu 2018 r. MKOl oficjalnie dodał mieszane zawody drużynowe do olimpijskiego programu skoków narciarskich.

 

Igrzyska Olimpijskie stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie sportowym. Podczas trwania wydarzenia obserwowaliśmy błyskawiczny wzrost liczby zainteresowania tym sportem.


Wyniki skoków narciarskich na imrezie ZIO 2022 r.

Konkurs skoków drużynowych HS140 na ZIO 2022 r. w Pekinie wygrali Austriacy. Oni uzyskali 942,7 punktów w dwóch rundach finałowych. Słoweńcy zdobyli srebro (934,4). Trzecie miejsce zajęły Niemcy (922,9). Polscy sportowcy niestety nie mogą pochwalić się dobrymi wynikami: 

1. Kamil Stoch zajął czwarte miejsce na skoczni dużej.
2. 15. miejsce zajął Piotr Żyła.
3. 25. był zawodnik Dawid Kubacki. 4. 
Debiutujący na ZIO sportowiec z Polski Paweł Wąsek uplasował się na 28 miejscu.

Maksymalna liczba sportowców dopuszczonych do zawodów w skokach narciarskich wynosi 105 (40 kobiet i 65 mężczyzn). Kwoty zostają przyznane na podstawie wyników zawodników w Grand Prix, Pucharze Świata i Pucharach Kontynentalnych w sezonach 2020-21 i 2021-22.

 

Skocznie narciarskie na imprezie ZIO 2022 r.

Trzy spośród 5 konkursów (2 indywidualne i 1 drużynowy) ZIO 2022 r. były przeprowadzone na normalnej skoczni w mieście Zhangjiakou. Rozmiar tej skoczni stanowi 106 m. Pozostałe 2 konkursy były przeprowadzone na dużym obiekcie, czyli HS 140, który jest umieszczonym w tym samym miejscu, co normalna skocznia.

Do chwili startowania ZIO na obu obiektach nie było rozegrano żadnych zawodów Mistrzostw Świata, ani Pucharu Świata. Z racji tego nie ustanowiono tu rekordu oficjalnego. Przed ZIO rekord nieoficjalny skoczni HS106 należał do Japończyka Yuyi Yamamoto i stanowił 102,5 metra, natomiast rekord nieoficjalny skoczni HS 140 ustanowił Niemiec David Siegel.

 

Skandal na Olimpiadzie w 2022 r.

Finał konkursu skoków narciarskich zakończył się masową dyskwalifikacją. Podczas finałów sędziowie niespodziewanie unieważnili wyniki faworytów konkursu. Dyskwalifikacje otrzymały medalistki poprzednich Igrzysk Olimpijskich Katharina Althaus z Niemiec i Daniela Iraschko-Stolz z Austrii, medalistki Mistrzostw Świata Silje Opseth i Anne Odin Strem z Norwegii oraz Sarah Takanashi z Japonii.

Przepisy dotyczące skoków narciarskich na imprezie ZIO w Pekinie przewidują skoki w kombinezonach z ograniczeniami rozmiaru. Wynika to z faktu, że większy rozmiar kombinezonu narciarskiego może zapewnić przewagę aerodynamiczną.

Specjalny kontroler monitoruje, jak dobrze kombinezon dopasowuje się do ciała i jeśli normy są przekroczone, wynik nie jest zaliczany. Kombinezon musi być oddalony od ciała o co najmniej 1 cm i nie więcej niż 3 cm. Zdyskwalifikowani zawodnicy masowo zaczęli skarżyć się na decyzję sędziów, oskarżając ich o naruszenie procedury pomiaru kostiumów. Doszło nawet do tego, że Japonka Sara Takanashi zalała się łzami po niezaliczonej drugiej próbie i przedwcześnie opuściła arenę.

 

 Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skoków online skijumping


Dodano: Sobota, 19 marca 2022 r.