turniej czterech skoczni tcs, konkurs czterech skoczniTurniej Czterech Skoczni (skrót: "TCS") to międzynarodowa impreza w skokach narciarskich mężczyzn. Od 1953 roku był rozgrywany na przełomie grudnia i stycznia każdego roku w dwóch niemieckich miastach (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) oraz dwóch austriackich miastach (Innsbruck, Bischofshofen). Zwycięzcą edycji zostanie osoba która zgromadzi największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach.

Od 28 edycji turniej stanowi część Pucharu Świata, a od 45 edycji wszystkie konkursy w Turnieju Czterech Skoczni były rozgrywane w systemie KO. Przed pierwszą serią skoków, pięćdziesięciu skoczków dobranych jest w pary według kwalifikacji (najlepszy z najsłabszym, drugi z czterdziestym dziewiątym, trzeci z czterdziestym ósmym itd.). Do drugiej serii awansuje każdy zwycięzca z pary oraz pięciu najlepszych przegranych spośród wszystkich przegranych.Natomiast 2 seria jest rozgrywana według tradycyjnych zasad.

Liczba skoczków może zostać powiększona w drugiej serii, którzy upadli przy swojej próbie i osiągnęli co najmniej 95% długości najdłuższego skoku pierwszej serii (obliczane według kompensaty za wiatr i długość rozbiegu). W sezonie 1996/97 numery startowe były przyznawane według oddawania prób, a nie miejsc zajętych w kwalifikacjach np. 25-ty zawodnik skakał z numerem 1, 26-ty z numerem 2 itd. aż do ostatniej pary, w której 50-ty skoczek kwalifikacji skakał z numerem 49 a zwycięzca z numerem 50. Od sezonu 2017/18 wszyscy muszą przystępować do kwalifikacji, nawet skoczkowie którzy są w czołowej dziesiątce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Od 61 edycji nagrodą za wygranie TCS jest statuetka złotego orła, a podczas tej edycji wygrał Gregor Schlierenzauer. Najwięcej zwycięstw klasyfikacji generalnej jest Janne Ahonen który wygrał 5 razy, a Bjørn Wirkola wygrał TCS 3 razy z rzędu. Najwięcej zwycięstw w konkursach TCS dokonali Jens Weißflog oraz Bjørn Wirkola wygrywając w 10 konkursach. Dziesięć razy Janne Ahonen stał na podium klasyfikacji generalnej TCS oraz 29 razy był na podium w konkursach TCS.


W turnieju podczas sezonu 2015/16 Peter Prevc zgromadził 1139,4 punkty i dotychczas nikt nie zdobył tak dużej ilości punktów. Kamil Stoch i Sven Hannawald wygrali wszystkie konkursy TCS podczas jednej edycji i wygrali 5 konkursów indywidualnych z rzędu. Nikołaj Kamienski jest jedynym skoczkiem który wygrał Turniej Czterech Skoczni nie będąc na podium w konkursach indywidualnych. Do tej pory 12 skoczków wygrało co najmniej 2 edycje TCS. Wśród polskich skoczków Adam Małysz wygrał w 2001 r. oraz Kamil Stoch który wygrał 2 razy oraz który obronił TCS z poprzedniej edycji w 2017 oraz 2018. Na drugim miejscu był jeszcze Piotr Żyła w 2017 r. oraz na trzecim miejscu był Adam Małysz w 2003 r.

Autor: Marcin Gonera

Ski Jumps - gra menedżer skoków online skijumping


Dodano: Czwartek, 08 marca 2018 r.