Wielka Krokiew Stanislawa Marusarza ZapokaneJest to miejsce bardzo znane i uwielbiane, szczególnie przez fanów skoków narciarskich, ponieważ już niejednokrotnie przyniosło nam wiele chwil radości po zwycięstwach naszej kadry skoczków.

Na rozpoczęcie tej inwestycji wybrano dokładnie północny stok szczytu Krokiew, teren ten udało się uzyskać od Władysława Zamoyskiego przez "Park Sportowy” na okres 50 lat. Projekt skoczni wykonał Karol Stryjeński w roku 1923, a dokumentację techniczną zajmował się szwedzki inżynier Sellström. Została otwarta dość wcześnie, bo już 22 marca 1925, podczas rozpoczęcia zawodów Pucharu Świata.

Od strony technicznej - jest to duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140, zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.) w Zakopanem. Jest również jedną z nielicznych dużych skoczni naturalnych, a więc nie posiada sztucznie wybudowanej wieży. Znajduje się na zboczu góry i z obu stron została osłonięta lasem. W skład jej wyposażenia wchodzą wszystkie elementy, które wymagane są przez organizatorów Pucharu Świata, czyli igelit, sztuczne oświetlenie i tory lodowe, które umożliwiają oddawanie skoków w temperaturze w granicach nawet 20 °C.

W ważnym roku dla naszego kraju, ze względu na zmiany ustrojowe państwa, czyli 1989 nadano jej imię Stanisława Marusarza. Skocznią na ten moment zarządza Centralny Ośrodek Sportu, natomiast należy do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. W okolicach znajduje się też cały Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha, który na pewno dostrzegł każdy, kto chociaż raz był w okolicy.

W 2016 - 2017 skocznia została przebudowana ze względu na wymagania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, podczas której wykonano w 2016 roku nową konstrukcję betonową, zmiana torów lodowych oraz kąta nachylenia progu z 10,5 na 11 stopni. W 2017 obniżono bulę, pogłębiono dolną część zeskoku i wymieniono bandy i schody oraz igielit. Koszt całej inwestycji to ok. 12 milionów złotych.

Oficjalny rekord Wielkiej Krokwi należy do naszego rodaka, czyli Dawida Kubackiego, który 19 stycznia 2019 roku oddał skok na odległość 143,5 m i pobił o pół metra wynik Markusa Eisenbichlera, który w tym samym konkursie drużynowym też oddał bardzo długi skok, bijąc wcześniejszy rekord należący do Kamila Stocha.

Parametry skoczni: Punkt konstrukcyjny: 125 m; Wielkość skoczni (HS): 140 m; Długość najazdu: 98,7 m; Nachylenie najazdu: 35°; Długość progu: 6,5 m; Nachylenie progu: 11°; Wysokość progu: 3,13 m; Nachylenie zeskoku: 34,3°.

Dla kibiców zostało stworzone, aż 40 tysięcy miejsc. Natomiast dla zachowania bezpieczeństwa oraz ewentualnej ewakuacji prowadzona jest sprzedaż biletów w liczbie do 25 tysięcy.

Foto: wikipedia.pl, Autor: Mmichaal, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra online skijumping


Dodano: Środa, 22 maja 2019 r.