Fani polskiego sportu do dziś wspominają z łezką w oku sukcesy Adama Małysza. To legenda polskich skoków narciarskich, której kariera sportowa obejmowała również miejsca w pierwszej dwudziestce w Rajdzie Dakar. Jednak zanim Adam Małysz wsiadł do samochodu wyścigowego, był już legendą w innej dyscyplinie. Zwany przez zagranicznych komentatorów "Polskim Orłem" Małysz stał się wybitnym, wielokrotnie nagradzanym skoczkiem narciarskim. Na koncie ma 92 miejsca na podium i 198 miejsc w pierwszej dziesiątce w najważniejszych imprezach sportowych.

 

Od 1996 roku Adam Małysz odniósł 38 zwycięstw w Pucharze Świata, wyrabiając sobie nazwisko na największych konkursach skoków narciarskich na świecie: czterokrotnie na Mistrzostwach Świata, czterokrotnie w Pucharze Świata oraz na Turnieju Czterech Skoczni w 2001 roku. Spójrzmy więc na najważniejsze momenty w karierze Polaka.


Początki kariery

Urodzony w Wiśle, gdzie zresztą nadal mieszka, Adam Małysz startował w czterech edycjach Igrzysk Olimpijskich. W 1998 roku w konkursie drużynowym osiągnął swój najlepszy wynik, zajmując ósme miejsce. W 2002 roku w Salt Lake City Małysz był jednym z faworytów. Po wygraniu 11 konkursów rok wcześniej, stał się posiadaczem Pucharu Świata i uzyskał tytuł mistrza świata na skoczni normalnej.

Życiowym rywalem Małysza stał się inny legendarny skoczek, Sven Hannavald. Niemiec skompletował złoto w czterech zawodach w Turnieju Czterech Skoczni (Oberstdorf i Garmisch-Partenkirchen w Niemczech oraz Innsbruck i Bischofshofen w Austrii) na początku 2002 roku. Nikomu wcześniej nie udało się tego osiągnąć. W zawodach na skoczni normalnej obaj panowie zostali pokonani przez Szwajcara, Simona Ammanna, który pojawił się znikąd niczym kometa znikąd i… zgarnął im sprzed nosa złoto. Małysz ostatecznie zajął trzecie miejsce. W konkursie na dużej skoczni Polak był u szczytu swoich możliwości, zajmując drugie miejsce za nietykalnym Ammannem, który szybko zyskał przydomek "Harry Potter".


Znowu Amman!

Mimo że w kolejnych sezonach Polak był nieco mniej widoczny, nadal przynależał do światowej czołówki. W Vancouver na Igrzyskach w 2010 roku dał ponownie popis talentu. Tylko Simon Ammann mógł stanąć mu na drodze. I tak się stało. Małysz zdobył jeszcze dwa srebrne medale, dzięki czemu jego życiowy dorobek urósł do czterech medali olimpijskich.

Za swoje osiągnięcia sportowe Adam otrzymał jedno z najwyższych polskich odznaczeń, Order Odrodzenia Polski: Krzyż Oficerski (IV klasy) w 2002 roku, Krzyż Komandorski (III klasy) w 2007 roku oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą (II klasy) w 2010 roku. W tym samym roku Adam postanowił przejść na emeryturę i zakończył fenomenalną karierę w skokach narciarskich. Ostatecznie wycofał się ze współzawodnictwa na początku 2011 roku. Jednak jego życie jako sportowca nie skończyło się.

Po zdobyciu licencji kierowcy rajdowego w 2011 roku, Adam zdecydował, że rok 2012 będzie rokiem jego inauguracyjnego występu w Rajdzie Dakar. Z Rafałem Michą u boku - mimo wielu niepowodzeń na ostatnich etapach - dojechał do mety na 38 miejscu.

Wkrótce pojawił się za kierownicą ponownie, a dokładnie w 2013 roku, aby ponownie spełnić swoje wieloletnie marzenie o karierze wyścigowej. Zajął w rajdzie 15 miejsce! W 2014 roku trzecie podejście w jednej z najbardziej wymagających imprez rajdowych świata przyniosło mu dwie lokaty bliżej do tytułu: udało mu się zająć 13 miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 2015 r. był gotowy do walki o podium w Dakarze, ale kiedy jego samochód zapalił się około 20 kilometrów od mety podczas drugiego etapu, niezrażony Adam został zmuszony do wycofania się z wyścigu. Niestety zła passa trwała dalej. W 2016 roku podczas wyścigu był zmuszony do wycofania się wskutek awarii sprzęgła w aucie i problemów zdrowotnych drugiego kierowcy, Xaviera Panseri.

Dzięki swoim wielokrotnym osiągnięciom Adam Małysz uczynił ze skoków narciarskich sport narodowy w naszym kraju. Wkrótce zobaczymy, jak w najbardziej prestiżowej imprezie poradzą sobie w 2022 roku biało-czerwoni!

 

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skoków online skijumping


SPRAWDŹ TAKŻE NASZĄ DRUGĄ GRĘ W KLIMACIE SKOKÓW NARCIARSKICH - SKI JUMP SIMULATOR - ZOBACZ TRAILER PONIŻEJ:
Dodano: Sobota, 05 listopada 2022 r.