Puchar Narodow skoki narciarskiePuchar Narodów w skokach narciarskich to klasyfikacja punktów zdobytych przez daną reprezentację w sezonie Pucharu Świata. Do tabeli punktowej są przypisywane punkty po każdym konkursie zdobyte przez skoczków w danych zawodach. Puchar Narodów liczy nie tylko punkty zdobyte przez zawodników tej samej reprezentacji w konkursach indywidualnych, ale również konkursach drużynowych. Klasyfikacja Pucharu Narodów jest prowadzona oddzielnie dla mężczyzn oraz kobiet.


Puchar Narodów jest liczony od pierwszego konkursu sezonu zimowego aż do ostatniego. Wyniki są aktualizowane po każdych zakończonych zawodach. Punkty są przyznawane jak do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Natomiast za konkursy drużynowe przyznawane są według wzoru za 1. miejsce 400 pkt., za 2. - 350, za 3. - 300, za 4. - 250, za 5. - 200, za 6. - 150, za 7. - 100, a za 8. - 50. Jak widać w konkursie drużynowym wystarczy awansować do drugiej serii, by zdobyć punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów.

Puchar Narodów w skokach narciarskich jest liczony od sezonu 1979/80 u mężczyzn oraz 2011/12 u kobiet. Co ciekawe Puchar Narodów wśród mężczyzn wygrywało zaledwie 6 reprezentacji. Najwięcej bo aż osiemnaście razy Austria, osiem razy Norwegia, siedem Finlandia, trzy Japonia oraz Niemcy. Dwa razy puchar PN udało się wygrać reprezentacji Polski w roku 2017 oraz 2019.

Zapewne wielu z Was może być zdziwiona aż 7 triumfami w tej klasyfikacji reprezentacji Finlandii, jednak mimo, że w ostatnich latach reprezentacja Finlandii walczy jedynie o awans do drugiej serii, to warto zaznaczyć, że w XX wieku była wręcz potęgą skoków narciarskich. Osiemnaście pucharów zdobytych przez austriaków tylko potwierdza ich świetną szkołę trenerską oraz jak wiele znakomitych skoczków w swojej historii mieli. U kobiet - mimo, że PN istnieje od roku 2011, to już wygrało go kilka reprezentacji. Trzy razy Puchar Narodów wygrała reprezentacja Austrii. Po dwie wygrane mają reprezentantki USA, Niemiec oraz Japonii.

W historii Pucharu Narodów możemy znaleźć kilka ciekawych występów dla dzisiejszych realiów skoków narciarskich reprezentacji. Warto zwrócić uwagę, że w PN punkty zdobywały takie reprezentacje jak Hiszpania w sezonie 1986/87, czy Węgry lub Ukraina odpowiednio w sezonach 1984/85 i 2008/2009. Zdarzały się sezony gdzie reprezentacja Kanady lub Szwecji ocierały się o podium Pucharu Narodów, co dziś jest nie do pomyślenia, ponieważ Szwedów nawet nie oglądamy w Pucharze Świata, a występy Kanadyjczyków są sporadyczne.

Najwięcej krajów w klasyfikacji Pucharu Narodów wynosiło osiemnaście. Niestety, ale pewnie już nigdy nie zbliżymy się do tej liczby, ponieważ w skokach narciarskich mamy do czynienia z problemami klimatycznymi w postaci globalnego ocieplenia i w wielu krajach skoki narciarskie stają się niestety umierającą dyscypliną sportu. W sezonie 2018/19 punkty do Pucharu Narodów zdobyło zaledwie 13 reprezentacji. O tym, że o medale na największych imprezach walczą zawodnicy 5-ciu, czy 6-ciu topowych reprezentacji wie każdy kibic skoków narciarskich, pozostałe reprezentacje są tylko tłem. Muszę ze smutkiem stwierdzić, że nie sprzyja to rozwojowi skoków w innych państwach. Jakże miło byłoby dziś zobaczyć Hiszpana na nartach ;)

Puchar Narodów to tradycja skoków narciarskich. Puchar istniejący od wielu lat, a dla trenerów zdobycie go to dowód, że zrobili kawał dobrej roboty. To także znak, że przygotował do danego sezonu PŚ nie jednego zawodnika, ale całą grupę reprezentacyjną. Podziw budzi reprezentacja Austrii, ponieważ jest potęgą skoków narciarskich i PN wygrywała najczęściej. Pełen szacunek należy się również naszej kadrze, która potrafiła wywalczyć Puchar Narodów dwukrotnie. Świadczy to tylko o mocnej reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz świetnych trenerach jakich mieliśmy w swojej historii.


Autor: Karol Ostaszewski

Foto: Wikimedia Commons, Autor: Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.