Klasyfikacja Generalna Pucharu Swiata w skokach narciarskich

Klasyfikacja Generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich to tabela podsumowująca zdobyte punkty w poszczególnych zawodach całego cyklu. W klasyfikacji znajduje się każdy zawodnik, który zdobył min. punkt w całym sezonie, inaczej mówiąc, zajął miejsce w czołowej ”30” przynajmniej jednego konkursu. Jest ona liczona od pierwszego do ostatniego startu w sezonie. Aktualizowana po każdym rozegranym konkursie, a lider klasyfikacji po ostatnim konkursie zostaje jej zwycięzcą i w nagrodę zdobywa Kryształową Kulę.

Bardzo często, gdy rozmawiamy o skokach narciarskich możemy natknąć się na określenie Klasyfikacja Generalna. Podczas transmisji z zawodów Pucharu Świata przynajmniej kilkukrotnie usłyszymy to sformułowanie. Czym tak naprawdę jest Klasyfikacja Generalna? Pomysł wprowadzenie takiego sposobu wyłaniania najlepszego zawodnika sezonu został przyjęty z innego sportu zimowego - narciarstwa alpejskiego. Puchar Świata organizowany jest od sezonu 1979/80 i właśnie w tym sezonie pierwszy raz użyto Klasyfikacji Generalnej do wyłonienia najlepszego skoczka całego sezonu.

W klasyfikacji są liczone punkty zdobyte przez każdego zawodnika w danych zawodach. Zawodnik musi ukończyć konkurs wśród najlepszej 30 startujących, ponieważ za poszczególne miejsca od 1 do 30 można zdobyć daną liczbę punktów do “generalki”. W sytuacji, gdy kilku zawodników zajmie to samo miejsce, przyznawane są im punkty za miejsce, na którym zostali sklasyfikowani. Dlatego gdyby np. Kamil Stoch zajął drugie miejsce ex aequo z Dawidem Kubackim, to obaj dostaliby po 80 punktów. 60 punktów za trzecie miejsce nie zostałoby przyznane nikomu.

Ile punktów można zdobyć za dane miejsce?
Przedstawiamy Wam w poniższej tabeli (przedstawiona punktacja obowiązuje od sezonu 1993/1994).

skoki narciarskie klasyfikacja generalna puchar świata

Pierwszą edycję wygrał Austriak Hubert Neuper, który zgromadził 238 pkt (wówczas punkty były przyznawane inaczej niż w powyższej tabeli) warto zaznaczyć, że na podium tej historycznej edycji znalazł się również polski skoczek Stanisław Bobak. Najwięcej razy Kryształową Kulę zdobywali Fin Matti Nykänen oraz Polak Adam Małysz uczynili to czterokrotnie. Polski skoczek jest jedynym zawodnikiem w historii, któremu sztuka wygrania klasyfikacji generalnej udała się trzy razy z rzędu. Małysz nie jest jedynym Polakiem, który wygrał Puchar Świata, ponieważ Kamil Stoch w swojej gablocie ma dwie Kryształowe Kule. Zdobył je za sezon 2013/14 oraz 2017/18. Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach PŚ odniósł Gregor Schlierenzauer dokonał tego aż 53 razy.

Ciekawego zjawiska doświadczyliśmy w sezonie 2014/15, ponieważ pierwsze miejsce teoretycznie zajęło dwóch zawodników. Severin Freund i Peter Prevc po ostatnim konkursie sezonu mieli identyczną liczbę punktów - 1729. Kryształowa Kula przypadła jednak reprezentantowi Niemiec, ponieważ wygrał on więcej pojedynczych konkursów niż Słoweniec. Najwięcej punktów w jednym sezonie zdobył Peter Prevc - 2303.

Klasyfikacja Generalna jest prowadzona również w zawodach drużynowych, mieszanych czy w PŚ kobiet. Zwycięzcę Pucharu Narodów również wyłania punktacja prowadzona na tej zasadzie. Zaznaczyć jednak trzeba, że Klasyfikacja Generalna zawodów indywidualnych jest najbardziej popularna.

Autor: Karol Ostaszewski