Dawid Kubacki skoczek narciarski polski Mistrz ?wiataPolski skoczek narciarski i Mistrz Świata - Dawid Kubacki, poza skokami interesuje się... lataniem, ale nie tylko na skoczni. Przyznał, że kiedyś chciałby zostać pilotem i pasjonuje się szybowcami. Zawodnik klubu sportowego Wisła Zakopane, członek kadry narodowej reprezentacji Polski. Na codzień Dawid mieszka wraz z żoną Martą Majcher w Szaflarach - wsi położonej w województwie małopolskim. Kubacki wciąż jest czynnym skoczkiem narciarskim, a w swojej karierze zdobywał już medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata oraz wygrywał w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni (TCS).

Kariera juniorska nie zapowiadała tego, że pewnego dnia będziemy o nim mówić jako o jednym z najlepszych Polaków uprawiających ten sport. Dawid zadebiutował w Pucharze Świata już w 2009 roku podczas konkursu na naszej ziemi - w Zakopanem. Co można powiedzieć o tym debiucie? Chyba tylko tyle, że był. Młody skoczek miał bardzo trudne początki, jednak jak powtarza do dziś ciężką pracą można osiągnąć bardzo wiele. Ilu skoczków czekając na pierwsze punkty PŚ blisko 3 lata powiedziałoby sobie dość? Zapewne wielu, o tym też kiedyś napiszemy.

Kubacki zdobywa pierwsze punkty podczas konkursu w Kuusamo 1 grudnia 2012 roku i można rzec, że kariera zaczyna powoli nabierać rozpędu, staje się on zawodnikiem już dość regularnie znajdującym się w czołowej 30 zawodników startujących w zawodach najwyższej rangi. Kolejne lata to niekoniecznie świetne wyniki indywidualne, ale równy, stabilny poziom w występach podczas konkursów drużynowych. Tak w 2013 roku wraz z drużyną reprezentacji Polski został brązowym medalistą MŚ.


Kolejna impreza Mistrzostw Świata w 2015 roku to również brązowy medal polskiej reprezentacji, jednak tym razem bez Dawida Kubackiego. Polak przed sezonem 2015/16 został przesunięty do Kadry B wtedy swój czas w reprezentacji przeżywał Jan Ziobro oraz Klemens Murańka. Ktoś zapyta, dlaczego Dawid Kubacki nie odnosił sukcesów w kolejnych latach, skoro dysponuje bardzo mocnym odbiciem w progu. Obecny wówczas trener kadry nie umiał poradzić z problemem jakim zmagał się skoczek z Szaflar. Po wyjściu z progu obierał on bardzo wysoką parabolę lotu i przez to wytracał prędkość w locie, a skok kończył się o dobre kilka metrów za szybko.

Jednak, gdy w sztabie naszej reprezentacji pojawił się Stefan Horngacher Kubacki zaczynał się rozpędzać. W pierwszym sezonie pracy z Austriakiem (2016/17) Dawid był kluczową postacią reprezentacji. która na początku grudnia z nim w składzie zwyciężyła po raz pierwszy w historii w drużynowym konkursie Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017 Kubacki znalazł się na 19. miejscu z 345 punktami. Najważniejszy sukces w tym sezonie Dawid odniósł jednak znów z drużyną. Podczas Mistrzostw Świata 2017 w narciarstwie klasycznym, które odbyły się w fińskim Lahti Reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy złoty medal w historii w składzie Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot oraz Kamil Stoch.

Sezon 2017/18 to zwycięstwo w letnim cyklu skoków narciarskich. Nie bez powodu po tym wyczynie Kubackiemu przypadł pseudonim “Król Lata” Polak zwyciężył w każdym konkursie, w którym brał udział ! Sezon zimowy to skoki narciarskie na równym oraz wysokim poziomie - pod koniec 2017 roku, Dawid Kubacki nareszcie staje na podium PŚ. 30 grudnia Polak wywalczył 3 miejsce podczas zawodów w niemieckim Oberstdorfie. Ten sezon ukończył na 9 miejscu w klasyfikacji generalnej PŚ. Na Igrzyskach Olimpijskich 2018 wraz z drużyną zdobył brązowy medal, jak w poprzednich sukcesach drużynowych to również był historyczny medal naszej kadry.

“W sporcie trzeba być cierpliwym” jak długo być cierpliwym można? Dawid Kubacki pokazał, że tak długo jak będzie trzeba. Pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odnosi jako 29 latek w miejscu dla polskich skoków szczególnym - we włoskim Predazzo. Rok 2019 to dla Dawida Kubackiego rok wyjątkowy, dwa miesiące po pierwszym triumfie w karierze został Mistrzem Świata na skoczni normalnej (czy aby na pewno normalnej?). Podczas szalonego konkursu w Seefeld Polak sięgnął po złoty medal awansując w drugiej serii z uwaga!... 27 miejsca!!! Jest to coś co nigdy wcześniej absolutnie nikomu się nie udało, ba nikt nawet nie przybliżył się do takiego awansu i to w konkursie o taką stawkę! Na tych samych mistrzostwach Dawid miał udział w jeszcze jednym historycznym dla polskich skoków wydarzeniu. Znalazł się w składzie reprezentacji Polski w jej pierwszym występie w konkursie mieszanym na Mistrzostwach Świata.

Sezon 2019/20 już pod batutą nowego trenera Dawid zaczyna od dobrych występów w konkursach letnich. Polak po raz drugi w karierze zwycięża w letnim cyklu. Rozpędzony polski zawodnik pragnie jednak wygrywać również w zimie, a tutaj dobre wyniki pojawiają się z każdym konkursem. Wraz z rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni rozpoczyna swój pobyt na podium PŚ w kolejnych konkursach. W każdym konkursie T4S zawody ukończył na podium, a w całym Turnieju odniósł wspaniały Triumf zostając 3 Polakiem w historii, któremu udała się ta sztuka. Swój marsz w kolejnych miejscach na podium kontynuował aż do konkursu w Sapporo. Kubacki został najlepszym Polakiem pod tym względem w historii stając na podium w 10 kolejnych konkursach!

Czy Dawid Kubacki będzie odnosił sukcesy również w kolejnych sezonach? Patrząc, że szczyt formy w jego karierze przypadł właśnie teraz jest to bardzo prawdopodobne. Polak za każdym razem podkreśla jak ciężko pracuje aby osiągać jak najlepsze wyniki. Tak więc nie pozostaje nam nic innego jak mocno trzymać kciuki za kolejne sukcesy słynnego Mustafa :)

Autor: Karol Ostaszewski

Foto: Wikimedia Commons, Autor: Granada, CC BY-SA 4.0, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Wtorek, 12 maja 2020 r.