Noriaki Kasai - skoczek narciarski JaponiaNoriaki Kasai urodził się 6 czerwca 1972 roku w Shimokawie (Japonia). Kasai jest japońskim skoczkiem narciarskim reprezentującym swój kraj przez bardzo długi okres czasu. W lutym 2014 ożenił się z Reiną Harimą, z którą mieszkają w Sapporo. W 2016 roku Noriaki Kasai został ojcem i jest tatą dwójki dzieci. Japończyk jest najstarszym czynnie skaczącym skoczkiem narciarskim na świecie. Pod tym względem jest rekordzistą w wielu klasyfikacjach. Kasai jest honorowym obywatelem Shimokawy, a także pracownikiem korporacji zajmującej się projektowaniem i budową domów mieszkalnych.


Noriaki Kasai to bez wątpienia legenda skoków narciarskich. Każdy fan skoków narciarskich ma swojego idola, ale Noriakiego lubi absolutnie każdy, bowiem jest to bardzo sympatyczny skoczek. Uznanie wśród kibiców zdobył szczególnie przez fakt, że bez względu na wiek, cały czas potrafi zachwycać swoimi skokami, czy pięknym stylem podczas lotu. Kasai jest najstarszym indywidualnym i drużynowym medalistą olimpijskim w historii skoków narciarskich. Do Japończyka należy bardzo wiele rekordów, dlatego warto przybliżyć jego karierę od początku.

Kasai trenuje skoki narciarskie od małego, Noriaki jednak nie pochodzi z bogatej rodziny, wychowuje się bez ojca. Jego początki w skokach były bardzo trudne, w młodym wieku stracił również mamę, która bardzo wierzyła w sukces swojego syna i nieustannie zachęcała go do ciężkiej pracy. W 1988 Kasai dostaje szansę debiutu w zawodach PŚ. W konkursach przed własną publicznością w japońskim Sapporo zajmuje odpowiednio 31 i 24 miejsce. Rok później wówczas młody zawodnik jedzie na Mistrzostwa Świata.

Warto zaznaczyć, że w 1988 roku, kiedy wywalczył 24 miejsce, nie zdobył jeszcze punktów Pucharu Świata, ponieważ panowały inne zasady. Ta sztuka udaje mu się 9 grudnia w 1989 roku, kiedy to w Lake Placid zajmuje 9 miejsce. Na przełomie 1989/90 roku debiutuje również w słynnym Turnieju Czterech Skoczni. Pierwsze podium PŚ wywalczył w 1992 roku w Lahti, natomiast kilka dni później wygrywa pierwsze zawody w swojej karierze, na skoczni do lotów narciarskich w Harrachovie.

Noriaki Kasai jest zdobywcą jedenastu medali, w tym Mistrzostw Świata, Mistrzostw Świata w Lotach, czy Igrzysk Olimpijskim, medale zdobywał zarówno z drużyną, jak i indywidualnie. Pierwszy swój medal zdobył w 1992 roku, a ostatni… 2014 i to pokazuje o jakim fenomenie narciarskim piszemy. Różnica jaka dzieli pierwszy od ostatniego medalu to 22 lata!

W 1992 roku został Mistrzem Świata w Lotach, jest to jego jedyny złoty krążek. W 2014 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi przegrał złoto z Kamilem Stochem. Wszyscy drżeliśmy o mistrzowski tytuł Polaka, ponieważ Kasai przeżywał swoją drugą młodość. Klasyfikacji Generalnej Kasai nigdy nie wygrał, ale dwukrotnie zajmował pozycję drugą w tym zestawieniu. W Turnieju Czterech Skoczni również mu troszkę zabrakło do zwycięstw.

Nikt nie lubi jak mu się wypomina wiek, ale mówiąc Kasai myślisz o najstarszym skoczku narciarskim, do którego należy wiele rekordów. Japończyk był świadkiem wielu talentów, wielu wspaniałych zawodników w skokach narciarskich, od 1992 roku co sezon startował w konkursach Pucharu Świata notując ponad 500 występów, co jest absolutnym rekordem.

Noriaki Kasai został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, ponieważ po raz ósmy wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, czym ustanowił nowy rekord. Jest najstarszym zwycięzcą zawodów PŚ, jest najstarszym medalistą MS i IO. Jest także najstarszym zawodnikiem startującym na Igrzyskach. 13 razy brał udział w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym.

W przypadku Noriakiego Kasai nie mówimy o zawodniku, który tylko "jest" w skokach narciarskich, ponieważ przez długi czas zawsze liczył się w walce o najwyższe laury. To właśnie taką postawą i wytrwaniu w sporcie zasłużył na niezmierny szacunek każdego kibica skoków narciarskich.


Autor: Karol Ostaszewski

Foto: Wikimedia Commons, Autor: Alexander Nilssen, CC BY-SA 2.0, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Piątek, 10 lipca 2020 r.