Polski Zwiazek Narciarski PZN federacjaPolski Związek Narciarski to polska federacja narciarska utworzona w 1919 roku. Odpowiada ona za funkcjonowanie kadr narodowych w takich dyscyplinach sportowych jak: biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, snowboarding oraz narciarstwo dowolne. Głównym zadaniem PZNu jest promowanie, organizowanie i rozwijanie narciarstwa w Polsce.


Polski Związek Narciarski powstał 26 grudnia 1919 roku w Zakopanem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nasz kraj prężnie się rozwijał i reaktywowane towarzystwa i kluby narciarskie postanowiły założyć narodowe stowarzyszenie odpowiadające za rozwój sportów zimowych w naszym kraju. Zarówno dziś jak i kiedyś sport zimowy w naszym kraju jest powszechny na południu Polski, dlatego za głównych założycieli PZN uznaje się Karpackie Towarzystwo Narciarzy we Lwowie, Sekcje Narciarskie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Tatrzańskie Towarzystwo Narciarskie w Krakowie.

W kolejnych latach PZN mocno się rozwija tworząc kolejne kluby czy towarzystwa sportów zimowych. Przedstawiciele zaczynają również pozyskiwać kontakty na arenie międzynarodowej reprezentując nasz kraj w różnych Kongresach, między innymi na Kongresie w Chamonix, gdzie powstaje Międzynarodowa Federacja Narciarska - FIS. Polska federacja w okresie międzywojennym wystawia polskich zawodników w konkursach międzynarodowych oraz sama organizuje w 1929 roku zawody międzynarodowe w Zakopanem.

W 1939 roku Zakopane jest organizatorem zimowych Mistrzostw Świata! Niestety rok 1939 to nie tylko piękna data dla polskiego narciarstwa, ale również rok, w którym rozpoczyna się II Wojna Światowa co jest równoznaczne ze zniknięciem Polskiego Związku Narciarskiego na okres blisko sześciu lat. Po wojnie polskie narciarstwo trzeba budować od podstaw, aktywna inicjatywna osób ze środowiska sportów zimowych jest jednak mocno ograniczana i w 1951 roku PZN zostaje rozwiązany. Dla wielu działaczy taka decyzja nie była najlepszym rozwiązaniem, odbywały się różne protesty, niektóre doprowadzały do konfliktów. Takim sposobem w roku 1957 Polski Związek Narciarski zostaje reaktywowany.

Kolejne lata to rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój sportów zimowych, świadczą o tym sukcesy na arenie międzynarodowej w konkurencjach nie tylko skoków czy biegów narciarskich. Andrzej Jan Bachleda-Curuś osiąga znakomite sukcesy w narciarstwie alpejskim, w 1970 roku zdobywa brązowy medal na MŚ, a cztery lata później sięga po srebrny medal. Ogromny sukces odniósł młody skoczek narciarskich Wojciech Fortuna zostając Mistrzem Olimpijskim z Sapporo w 1972 roku jednym z najlepszych skoczków na świecie jest Piotr Fijas. Sukcesy odnoszą również biegacze narciarscy m.i.in Jan Staszel, czy Józef Łuszczek.

W dzisiejszej rzeczywistości PZN jest kojarzony szczególnie ze środowiskiem skoków narciarskich i nic w tym dziwnego. Na przełomie wieków polscy kibice są świadkami niewyobrażalnych sukcesów Adama Małysza. Powstają różne programy, konkursy mające na celu rozwój skoków narciarskich. Polski Związek Narciarski położył nacisk na szkolenie właśnie tej dyscypliny troszeczkę zapominając o innych pięknych zimowych sportach. Są jeszcze wielkie sukcesy Justyny Kowalczyk, jednak oprócz naszej świetnej biegaczki narciarskiej nie jesteśmy świadkami pięknych zwycięstw w innych dyscyplinach niż skoki narciarskie. W skokach narciarskich Polska staje się wręcz potęgą, będąc przez wiele lat wśród najlepszych, sukcesy odnoszą nie tylko indywidualnie ale również z drużyną. Kamil Stoch jest przez wielu uważany za najlepszego skoczka w historii, a Polska reprezentacja zostaje Mistrzem Świata w skokach narciarskich.

Polski Związek Narciarski jest bardzo dobrze prowadzony przez kolejnych prezesów, świadczy o tym fakt, że w naszym kraju sport zimowy (skoki narciarskie) jest przez wielu uważany za sport narodowy. Jednak spektakularne wyniki w jednej dyscyplinie sportu nie mogą sprawiać, że zapominamy o rozwoju czy to biegów narciarskich czy narciarstwa alpejskiego. Trzeba jednak przyznać, że Polska federacja jest szanowana na arenie międzynarodowej, oby tak dalej ;)


Autor: Karol Ostaszewski

Foto: Polski Związek Narciarstwa, oficjalny profil na facebook.pl

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Sobota, 27 czerwca 2020 r.