Jakub Wolny polski skoczek narciarskiJakub Wolny - polski skoczek narciarski i Mistrz Świata Juniorów z 2014 roku. Kuba Wolny urodził się 15 maja 1995 roku w Bielsko Białej. Wychował się w miejscowości Wilkowice, w których mieszka do dziś. Skoczek narciarski jest zawodnikiem klubu LKS Klimczok Bystra oraz reprezentantem kadry narodowej reprezentacji Polski. Jakub Wolny przez kolegów z reprezentacji jest nazywany “Szybki”, co jest oczywiście przeciwieństwem jego nazwiska.


Z nartami Jakub Wolny jest związany od 7 roku życia. Od małego był zapatrzony w dyscypliny zimowe, a Małyszomania, która wybuchła w Polsce na przełomie wieków przechyliła szalę na skoki narciarskie. Jako Junior Jakub Wolny uprawiał również kombinację norweską, która przez wielu trenerów jest uznawana za ważny czynnik w rozwoju skoczka narciarskiego. W 2011 roku zadebiutował w zawodach FIS Cup. W dwóch kolejnych latach zbierał doświadczenie w zawodach Fis Cupu oraz Pucharu Kontynentalnego, zarówno w edycjach zimowych jak i letnich. Po przykuwających uwagę występach w sezonie 2013/14 został powołany do kadry juniorów reprezentacji Polski.

Było to o tyle istotne, że w roku 2014 odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów we włoskim Val di Fiemme. Miejscu dla polskich skoków szczególnym. W 2003 roku to właśnie tutaj Adam Małysz został podwójnym Mistrzem Świata. W 2013 roku swój pierwszy ogromny sukces odniósł Kamil Stoch zdobywając złoty medal MŚ. Jakub Wolny potwierdził, że włoska miejscowość jest dla naszych orłów szczęśliwa i lubimy na tych obiektach skakać. Młody skoczek zdobył najpierw złoty medal indywidualnie, a następnie w składzie Krzysztof Biegun, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny reprezentacja Polski juniorów zdobyła złoty medal w konkursie drużynowym. Młody utalentowany zawodnik wracał do kraju z dwoma złotymi medalami. Nic dziwnego, że po tym sukcesie zaczęto wymagać od Kuby dużo więcej.

Jakub Wolny w kolejnych miesiącach czuł się świetnie, zwyciężał w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Niestety podczas jednego z ostatnich konkursów edycji na zawodach w niemieckim Klingenthal po skoku na 138m upadł i uszkodził więzadła krzyżowe. Zawodnik długo dochodził do siebie, rehabilitacja była męcząca i żmudna. Do skakania powrócił prawie po roku przerwy. Wielu kibiców skoków narciarskich już zapomniało o wciąż młodym skoczku.

Mimo kontuzji Jakub Wolny nie poddawał się i ciężko trenował by znów się wszystkim przypomnieć. Najpierw dobrymi występami w Pucharze Kontynentalnym zasłużył na udział w zawodach Pucharu Świata w Willingen 10 stycznia 2016 roku zdobył pierwszy punkt w zawodach tej rangi. Po objęciu sterów kadry narodowej przez Stefana Horngachera, skoczek z Wilkowic został na stałe włączony do Kadry A.

W sezonie 2018/19 był jednym z najlepszych zawodników polskiej reprezentacji. Kuba Wolny urzekł kibiców lotami na skoczniach do lotów narciarskich. Tuż po wyjściu z progu przybierał fantastyczna pozycje w locie dzięki czemu połykał kolejne metry. Od tamtych występów zaczęto mówić, że Polskie Skoki mają wreszcie prawdziwego lotnika z krwi i kości. Sezon 2019/20 był trochę słabszym w wykonaniu Polaka, co może być spowodowane zmiana trenera. Przed Jakubem Wolnym jeszcze wiele lat na skoczniach narciarskich. O tym, że ma ogromne możliwości wszyscy już wiemy. Teraz pozostaje nam tylko trzymać kciuki i kibicować jego karierze.


Autor: Karol Ostaszewski

Foto: Wikimedia Commons, Autor: Christian Bier, CC BY-SA 4.0, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Poniedziałek, 05 października 2020 r.