Letnie Grand Prix skoki narciarskieLetnie Grand Prix w skokach narciarskich jest to cykl zawodów rozgrywanych w sezonie letnim. Zawody odbywają się w miesiącach, w których śnieg w Europie nie występuje. Konkursy najczęściej mają miejsce między lipcem a październikiem. Zasady rozgrywania LGP są takie same jak w zawodach Pucharu Świata. Zawodnicy rozpędzają się na porcelanowym rozbiegu, a lądują na igielicie, który pokrywa cały zeskok.


Pomysł, aby skoki narciarskie przeprowadzać również latem narodził się w roku 1994, wtedy to odbyła się pierwsza edycja Letniego Grand Prix. Na początku nie odbywało się zbyt wiele konkursów, dlatego zwycięzcę wyłoniono na zasadach takich jak zwycięzcę Turnieju Czterech Skoczni. Wygrywał ten, kto nazbierał najwięcej punktów łącznie we wszystkich konkursach. Bardzo szybko, bo już w roku 1996 zdecydowano, że zwycięzca będzie wyłaniany tak jak w przypadku zimowych edycji. Zawody Letniego Grand Prix odbywają się na igielicie, który przez niektórych kibiców nazywany jest trawą. Wprawdzie wygląda jak trawa, ale jest to tworzywo sztuczne, które nie przetrzymuje nart. 

Na początku XXI wieku zawody LGP były były traktowane jako ważny okres w przygotowaniach do sezonu zimowego. W historii Letniego Grand Prix bowiem aż siedem razy zawodnik, który wygrywał sezon letni okazywał się również najlepszym zawodnikiem sezonu zimowego wznosząc w górę Kryształową Kulę. Sześć takich sytuacji miało miejsce w latach 2001- 2009. Ostatnie właśnie w roku 2009. Taki stan rzeczy świadczy o tym, że sezon letni jest obecnie nieco odpuszczany przez najlepszych skoczków świata. Zawodnicy nie startują w każdych konkursach cyklu LGP przez co tracą możliwość na końcowy triumf.

Prawie we wszystkich klasyfikacjach wszechczasów Letniego Grand Prix króluje jeden zawodnik. Jest to reprezentant Polski Adam Małysz. Skoczek z Wisły wygrał cały cykl LGP trzykrotnie, ta sztuka udała się również innemu skoczkowi - Thomasowi Morgensternie. Polak jednak odniósł również najwięcej pojedynczych zwycięstw w konkursach LGP. Pierwsze miejsce zajmował łącznie 13 razy, a na podium w zawodach na “trawie” stawał 28 razy! Z polskich skoczków jednak nie tylko Adam Małysz odnosił sukcesy w lecie, bo w letnich konkursach Polacy skaczą bardzo dobrze i odnoszą sukcesy.

Końcową klasyfikację dwukrotnie wygrywał Dawid Kubacki i raz Maciej Kot. Jakby tego było mało Dawid Kubacki dokonał czegoś niesamowitego i w jednej edycji zwyciężył we wszystkich konkursach w których startował. Kiedy patrzymy na pojedyncze wygrane konkursy to w wielu przypadkach wygrywał Polak, oprócz wspomnianego Małysza i jego 13 zwycięstw, jedenaście odniósł Kamil Stoch, osiem Dawid Kubacki i siedem Maciej Kot. Trzeba doliczyć do tego kilka pojedynczych zwycięstw innych polskich skoczków. Musimy przyznać, że nasi zawodnicy w sezonie letnim są niesamowicie mocni!

W kalendarzu Letniego Grand Prix corocznie znajduje się miejsce na konkursy w Polsce. Władze FIS doceniają niesamowite przygotowanie, organizację wydarzenia oraz polskich kibiców, którzy nie ważne czy latem, czy zimą tłumnie kibicują pod skocznią. Najczęściej letnie zawody mają miejsce na skoczni w Wiśle, ale Polski Związek Narciarski stara się o to by zawody były organizowane również na innych obiektach w naszym kraju.


Autor: Karol Ostaszewski

Foto: zakopane.pl, photo edited

Ski Jumps - skoki narciarskie gra menadżer skijumping


Dodano: Sobota, 17 października 2020 r.