krysztalowa kula skoki narciarskie

Kryształowa Kula to prestiżowa nagroda przyznawana na koniec sezonu najlepszym skoczkom narciarskim w poszczególnych klasyfikacjach. Nagrodę przyznaje Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS. Są różne rodzaje Kryształowych Kul, jednak ta najbardziej popularna i najbardziej cenna w środowisku narciarskim jest przyznawana za zwycięstwo w Pucharze Świata. FIS wręcza kryształową kulę w wielu konkurencjach, których jest organizatorem. Są to między innymi skoki narciarskie.

Pierwszy raz kryształową kulę przyznano w sezonie 1979/80, kiedy odbył się pierwszy sezon Pucharu Świata. Ta cenna nagroda została przyznana Austriakowi Hubertowi Neuperowi. Kryształowa Kula jest przyznawana co sezon i do tej pory otrzymało ją dwudziestu pięciu zawodników. Zdobycie Kryształowej Kuli wymaga od zawodników bycia w najwyższej formie od momentu startu do zakończenia sezonu Pucharu Świata. Niektórzy zawodnicy przeszli do historii jako zdobywcy Kryształowej Kuli nie jeden raz, a aż cztery. Ta sztuka udała się dla Fina Matti Nykanena oraz Polakowi Adamowi Małyszowi, który jako jedyny zawodnik zdobył Kryształową Kulę trzy razy z rzędu! Kibice tego sportu uważają to za coś niesamowitego co będzie kiedykolwiek ciężko powtórzyć.

Skoki narciarskie z roku na rok zmieniają się pod wieloma względami. Prawdą jest, że na początku istnienia Puchar Świata składał się z kilku konkursów, z biegiem lat jednak ilość konkursów w sezonie się zwiększała i zatrzymała na około 30 konkursach indywidualnych w sezonie. Najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, której wygrana jest gwarantem otrzymania Kryształowej Kuli zdobył Peter Prevc, który uzbierał 2303 punkty w sezonie 2015/16, odniósł aż 15 zwycięstw a 22 razy zawody ukończył na podium. Co ciekawe Słoweniec dokonał tego po sezonie, w którym teoretycznie Kryształową Kulę powinno zdobyć dwóch zawodników, ponieważ uzbierali na przełomie całego sezonu taką samą ilość punktów. W praktyce jednak Kryształową Kulę zdobyć może jeden zawodnik i mimo, że Peter Prevc uzbierał tyle samo punktów co Severin Freund, to nagroda została przyznana Niemcowi.

Najmłodszym skoczkiem, który zdobył kryształową kulę jest Fin Toni Nieminen, który odbierając nagrodę najlepszego skoczka sezonu miał zaledwie 16 lat i 303 dni. Najstarszym zdobywcą Pucharu Świata jest zaś Kamil Stoch, który w wieku 30 lat 304 dni zdobył swoją drugą Kryształową Kulę. Nacją, która ma na swoim koncie najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej jest Austria, która ma aż 13 Pucharów wygranych przez zawodników tego kraju. Z polskich skoczków narciarskich Kryształową Kulę wygrywali Adam Małysz (czterokrotnie) oraz Kamil Stoch (dwukrotnie). Ciekawostką jest, że najlepszy w całym sezonie był jeden raz reprezentant Szwecji Jan Boklöv. Jest to o tyle ciekawe, że Szwedzi nigdy w skokach narciarskich nie byli liczącą się nacją.

Kryształowa Kula w skokach narciarskich jest nagrodą bardzo cenną, jednak jest również przyznawana mała kryształowa kula dla najlepszego zawodnika lotów narciarskich. Lotnika, który uzbiera najwięcej punktów na skoczniach do lotów narciarskich. Kryształową Kulę również przyznaje się dla najlepszej reprezentacji sezonu, zwycięzcy Pucharu Narodów, na której wynik pracują reprezentanci w konkursach indywidualnych oraz drużynowych.

Autor: Karol Ostaszewski